Думати та ухвалювати рішення можуть рослини
У Пако Кальво, дослідника іспанського Університету Мурсії, є ціль – побудова надійної наукової основи для розуміння “нейробіології рослин”. Це повинно дати можливість знайти відповідь на дуже старе, але досі відкрите питання – чи є рослини свідомими? Ця спроба є досить ефемерною та суперечливою, але слід розуміти, що у науки досі немає розуміння ні того, як вивчати, ні навіть як визначати свідомість. Тим не менше, варто зазначити, що цей експеримент Кальво, будучи концептуальним, все одно показує деякі цікаві речі, пише Futurism.
Рослини часто вважають “розумними”, хоча мова іде про достатньо прості аспекти. Вони демонструють певні реакції на зовнішні явища, щоправда, це не рішення, прийняті їхньою свідомістю, а еволюційна адаптація. За словами Елізабет Ван Волкенбург, професора рослинництва з Університету Вашингтона, ми знаємо, що рослинам відомо про навколишнє середовище, про себе і одне про одного, але не знаємо, чи є у них свідомість.
Проте, згідно з дослідженням, проведеним Кальво та іншими дослідниками, їм вдалося створити свого роду “лакмусовий папірець”, що дозволяє вимірювати наявність у рослині почуття волі чи, як мінімум, пізнання. Спершу вони хочуть вирішити, чи є в поведінки ознаки гнучкості та проактивності, тоді – чи є вона випереджаючою, а також чи є у ній цілеспрямованість. Під цей список, за словами Кальво, підпадає квасоля.
У момент, коли квасоля підіймається, все виглядає так, ніби вона шукає хороше місце, де “оселитись”. Коли вона все-таки “вирішує” та чіпляються за нове місце, у неї з’являється сплеск внутрішніх електричних сигналів – це дає свідчення про базові когнітивні функції, і навіть більше. Також це показує, що у рослин є суб’єктивний досвід. Це може означати, що зерну відомо, що “полюс – там”. За словами Кальдо, команді слід бути “дуже обережними, щоб не припускати надто багато”.
Звісно, у Кальво є багато сумнівів, і треба зазначити, що у дослідників з різних областей давно були спроби збагнути, довести і спростувати наявність свідомості у різних живих створінь, і навіть машин. Тим не менше, робота Кальво дуже цікава, і оскільки природна поведінка рослин дивує та захоплює, можливо, його команді таки вдасться щось відкрити та довести, що рослини (принаймні, частина рослин), можуть називатися свідомими створіннями. Також слід звернути увагу на те, що на основі цього експерименту поки не можна однозначно стверджувати про наявність у рослин свідомості, але це цікавий крок у напрямку пошуку істини щодо цього.