Для здорових людей глютен не шкідливий – дослідники
Нове дослідження показало, що вживання в їжу продуктів, що містять глютен, не заподіє шкоди, якщо людині не був поставлений медичний діагноз чутливості до глютену.
Вчені провели подвійне сліпе дослідження, яке є одним з найнадійніших тестів.
Подвійний сліпий метод полягає в тому, що не тільки випробувані, а й експериментатори не знають про важливі деталі експерименту до його закінчення. Подвійний сліпий метод виключає неусвідомлений вплив експериментатора на випробуваного, а також суб’єктивізм при оцінці результатів експерименту.
В результаті такого експерименту з’ясувалося, що здорові добровольці, які їли глютеномістке борошно, не повідомляли про шлунково-кишкові симптоми або втому.
Це перший раз, коли в подібному тесті брали участь здорові добровольці, у яких в анамнезі не було проблем з кишечником. Таке дослідження допомагає прояснити деякі змішані результати, що з’явилися в останні роки.
Нове дослідження є невеликим і коротким, але його метод строго контролюється і ретельно регулюється на предмет упередженості. Протягом більше двох тижнів 28 добровольців, випадковим чином розділених на дві групи, просили дотримуватися дієти без глютену, при цьому також споживаючи дозу борошна два рази в день, яка дорівнювала або 14 грамам глютену, або повністю не містила глютен. Навіть дослідники не знали, хто яке борошно отримував.
Щоб виміряти будь-які зміни в їх болю в животі, розладах шлунка, діареї та запору, кожен учасник також заповнив ряд шкал оцінки симптомів до і після двотижневого тесту.
Зрештою, незалежний аналіз між рандомізованими групами не виявив істотних відмінностей між здоровими пацієнтами з яких-небудь симптомів, включаючи біль у животі. В цілому, тільки одна здорова людина, що їла глютен, повідомила про діарею, і автори стверджують, що це, ймовірно, аномально. Це говорить про те, що відмова від глютену не дає ніяких переваг для середнього здорової людини.
На противагу цьому у людей з проблемами, пов’язаними з глютеном, можуть виникнути серйозні складнощі. Наприклад, в подвійному сліпому дослідженні, присвяченому пацієнтам з чутливістю до глютену, понад 90 відсотків пацієнтів мали клінічний рецидив при вживанні глютену.
У людей з чутливістю до глютену цей білок може фактично зруйнувати слизову оболонку тонкої кишки, і якщо пошкодження стає занадто великим, це може привести до пошкодження нервів і судом.
З огляду на ці результати, автори нового дослідження обережно припускають, що «можливо, існує клінічне обгрунтування в тому, щоб активно відмовляти людей починати безглютенову дієту, якщо у них немає діагностованої чутливості до білка».
Додамо, глютен — це білкова речовина, клейковина, що міститься в більшості злакових культур: пшениця, жито, ячмінь. Він відповідає за клейку текстуру хліба і складається з двох видів білка: глютенину і гліадину.
Але, є така хвороба — целіакія, непереносимість глютену, при якій людський організм не в змозі засвоювати клейковину. Це захворювання є генетичним і зустрічається приблизно у 1−2% населення. Також потрібно сказати про чутливість до глютену. Така чутливість спостерігається в середньому у 6−15% людей.