До планування квантового Інтернету приступають у США
Інтернет виріс з розподіленою мережі обміну трафіком між університетами та науковими центрами в США. Та ж сама основа стане ґрунтом для появи і розвитку квантового Інтернету. Які форми прийме квантовий Інтернет, заполонять його котики (Шредінгера) або він допоможе в стрибкоподібному розвитку науки і техніки сьогодні можна тільки здогадуватися. Але він буде, і цим все сказано.
За конституційним поданням Президента США Дональда Трампа бюджет 2021 року на розвиток квантової інформатики (QIS, quantum information science) повинен бути подвоєний. Раніше ми повідомляли, що в рамках розвитку екзафлопсних обчислень в США на 2021 рік може бути виділено $ 5,8 млрд. На дослідження в галузі квантової інформатики передбачено $ 237 млн. З цієї суми на планування і первинне розгортання бази для квантового Інтернету призначене $ 25 млн.
Провідну роль у створенні квантової мережі з обміну трафіком, скажімо так, нового покоління, буде відігравати Міністерство Енергетики США (Department of Energy, DOE). Квантовий Інтернет буде будуватися на вже існуючих регіональних вузлах, створених лабораторіями в підпорядкуванні міністерства. Наприклад, в якості одного з вузлів планується задіяти точку обміну квантовими даними, яку створили в Чиказькому Університеті. Партнерами в даному випадку виступили лабораторії Міністерства Енергетики Argonne і Fermi. Нещодавно в університеті запустили 83-км випробувальний стенд для експериментів з квантової зв’язку, який допоможе наблизити момент появи квантового Інтернету.
Ще одна лабораторія міністерства – Брукхейвенськая лабораторії (Brookhaven National Laboratory (BNL) – очолює розробку квантових вузлів з обміну трафіком в Нью-Йорку і на «північному сході» країни. На заході США з цього питання Міністерство Енергетики співпрацює з об’єднанням Northwest Quantum Nexus, в яке входять Pacific Northwest National Lab, Microsoft Quantum і Вашингтонський Університет. в кінцевому підсумку планується підключити до квантовому Інтернету все 17 національних лабораторій, не рахуючи бажаючих долучитися до процесу.
Штука в тому, що час для квантового Інтернету ще не настав. Але коли таке заважало освоювати бюджет? Багато речей ще тільки належить винайти. Ми навіть не говоримо випустити і встановити. У своє виправдання розробки висувають аргумент, що майбутній Інтернет буде гібридним, поєднуючи звичайний Інтернет і квантовий. Це дозволяє залучити в процес розробки нових технологій і нового обладнання широкі маси розробників, щоб згодом створити щось революційне.
«Цифровий Інтернет буде основою, а коли він об’єднається з квантовим Інтернетом, результатом стане гетерогенна обчислювальна мережа неймовірної потужності і потенціалу». Сюди ж можна додати, що це повинні бути мережі, які не можна зламати. Також квантовий Інтернет повинен буде надати можливість розподілених квантових обчислень або можливість кластерної роботи віддалених квантових обчислювачів. Але з цього місця ми втручаємося в сферу сміливою наукової фантастики, а це не наш жанр.